Strongman FAQ

Jak trénují nejsilnější lidé v ČR i na světě...

Moderátoři: pascal, keba

Uživatelský avatar
J_Dogg
Site Admin
Příspěvky: 5196
Registrován: 10. črc 2006 12:42
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Strongman FAQ

Příspěvekod J_Dogg » 4. črc 2007 11:33

Strongman FAQ
by Tapio Ojanaho


Co jsou soutěže strongmanů?
Typická strongmanská soutěž se skládá ze šesti disciplín. První tři disciplíny kvalifikují prvních osm závodníků na tři finálové disciplíny. Je přibližně patnáct různých disciplín a přibývají stále nové. Organizátor každé soutěže z nich vybírá ty, v nichž se bude soutěžit. Většina z těchto disciplín jsou tradiční, staletí staré disciplíny jaké jsou dodnes k vidění např. na skotských Highland Games nebo na Baskických závodech ve Španělsku. Variace powerlifterských cviků jsou testem čisté síly.

Skladba disciplín musí být vyvážena tak, aby nedocházelo k upřednostnění některých vyhraněných typů závodníků. Např. když budou v soutěži dvě tlakové disciplíny, budou zvýhodněni ti, jejichž doménou je vzpírání nebo powerlifting. Dále je třeba vzít v potaz množství závodníků. Optimální počet je mezi 10 - 15 závodníky. Vyšší počet by mohl zapříčinit, že soutěž bude příliš dlouhá.
Na nejvýznamnějších soutěžích, jako např. na World´s Strongest Man se soutěží ve dvou dnech, kdy druhý den je finálový. Jedny z nejběžnějších strongmanských disciplín jsou popsány níže:

Farmer´s walk (farmářská chůze): závodníci nosí těžké kufry vážící okolo 110 kg (245 lbs.) buď na stanovenou vzdálenost a rozhoduje čas anebo na celkovou vzdálenost.

Car walk (chůze s autem): jde o vzdálenost. Auto má vyřízlý otvor v kapotě pro hlavu stejně jako v podlaze. Váha auta se pohybuje okolo 350 - 400 kg (775 - 880 lbs.). Finský vynález.

Loading (nakládání): časová disciplína. Závodníci musí přenést na vzdálenost okolo 15 m (50 ft.) pět těžkých předmětů vážících mezi 100 - 150 kg (220 - 335 lbs.). Na hrudi přenášejí pytle s pískem, které nakládají na korbu auta nebo na připravenou platformu.

McGlashens Stones (McGlashenovy kameny): časová disciplína. Jde o to přenést (5 - 10 m) a přemístit pět těžkých kulatých kamenů na připravené barely. Kameny váží 100 - 150 kg (220 - 335 lbs.). Tradiční skotská disciplína.

Truck pulling (tahání kamiónu): časová disciplína. Rukama se přitahuje na provazem přivázané nákladní auto na vzdálenost asi 30 m. Další varianta je, že je závodník ve speciálním postroji a nákladní auto táhne vahou vlastního těla na stanovenou vzdálenost.

Log press/Stone press (tlaky s kládou/tlaky s kamenem): silová disciplína. Buď se nad hlavu tlačí/vzpírání postupně stále těžší břemena, anebo se tlačí se stejně těžkým břemenem na počet opakování.

Hercules Hold (Herkulův stisk): časová disciplína. Závodník stoji mezi dvěmi protisměrnými kladkami a snaží se udržet např. dvě rozjíždějící se auta, letadla...

Stone Lift (Zdvih kamene): silová disciplína. Jde o to, přemístit do výšky ramen postupně stále těžší kameny. Baskická tradice.

Log throw/caber toss (hod kládou): silová disciplína. Závodníci si opřou pětimetrovou kládu o rameno, rozběhnou se a pak ji vyhodí na co nejdelší vzdálenost. Skotská tradice.

Weight throw (hod břemenem): silová disciplína. Do jedné ruky se vezme 15 - 20kg ingot (houska železa) a úkolem je přehodit ji přes tyč zavěšenou ve výšce.

Tug of war (přetahování lanem): disciplína, kde jeden závodník vyřadí druhého. Úkolem je přetáhnout soupeře na svojí stranu.

Pole pushing (přetahování s kládou): disciplína, kde jeden závodník vyřadí druhého. Každý závodník stojí na jednom konci klády, na níž jsou držadla. Závodník se snaží zatlačit soupeře mimo stanovenou plochu.

Crucifix (Krucifix): časová disciplína. Závodník drží v napjatých rukách dvě jednoruční činky a snaží se je držet v této pozici co nejdelší dobu.

Car rolling (převracení auta): jde o počet převrácení za daný čas.

A dále různé disciplíny založené na variacích powerlifterských disciplín. Jako je například hummer tire deadlift (mrtvý tah s dlouhou tyčí, kde na konci jsou kola z auta hummeru) nebo dřepy s platformou buď s lidmi nebo s přibývajícími sudy na počet opakování.

Jaká je historie moderních strongmanských soutěží?
Soutěže World´s Strongest Man se konají již od roku 1977. V roce 1995 se konaly na Bahamách, v roce 1994 v Jižní Africe a v roce 1993 ve Francii. Je to nejslavnější a nejvýznamnější strongmanská soutěž na světě. V 80. letech tato soutěž vybírala ty nejsilnější muže z každé země. Nyní se kvalifikují závodníci z místních národních soutěží na tuto soutěž.

BBC se stala řídící silou v popularizaci strongmanských závodů na celém světě. Trans World International produkuje tyto závody pro BBC.

Jak vypadá strongmanská scéna ve Finsku a v jiných zemích?
Ve Finsku se koná každý rok asi deset mezinárodních soutěží. Mezi nimi European Hercules a Finnish Open. Dále je zde každý rok pořádáno mnoho místních regionálních soutěží. Každý rok se na Finské mistrovství přihlásí okolo 50 sportovců, to je hodně vysoký počet! Organizace kvalifikace probíhá dost pomalu. Vítěz finského mistrovství má právo startu na World´s Strongest Man.

Sportovní arény ve Finsku jsou připraveny na tři již zmíněné soutěže. Regionální strongmanské soutěže přilákají každoročně více diváků než soutěže v kulturistice nebo v powerliftingu. Možná je tento sport populární i v jiných zemích, ale nevím o tom.

Komu se daří na strongmanských soutěžích?
Pochopitelně že síla je devizou každého závodníka. Není překvapením, že se na soutěžích daří powerlifterům, ale je třeba aby závodník měl i atletické schopnosti. Ohromná explozívní síla ve spojení s notnou dávkou vytrvalosti v disciplínách jako je tlačení nebo tažení různých objektů provází závodníky v průběhu celé soutěže. Strongmanské soutěže vyžadují celou škálu různých schopností a dovedností, jichž je možné dosáhnout speciálním tréninkem. Těžcí kulturisté mají oproti powerlifterům výhodu ve větší aerobní kapacitě.

Kdo jsou ti nejlepší závodníci?
V 80. letech jednoznačně dominovali tomuto sportu Bill Kazmaier (3 tituly World´s Strongest Man) a Jón Páll Sigmarrson z Islandu (4 tituly). V roce 1989 zvítězil Brit Jamie Reeves. V dalších letech se podařilo dobýt 3 titulů dalšímu Islanďanovi Magnusovi Ver Magnussonovi. Z dalších významných závodníků je třeba zmínit Holanďana Teda Van Der Parreho nebo Brita Garyho Taylora. Většina z těchto mužů těží ze své síly získané v powerliftingu, jsou velmi vysocí (okolo 192 cm) a těžcí (obyčejně okolo 135 kg).

Bill Kazmaier opustil soutěže strongmanů na konci 80. let a Jón Páll opustil tento svět navždy, když zemřel v roce 1992 v posilovně, kde cvičil mrtvé tahy. Bohužel trpěl slabostí srdce, stejně jako jeho sestra.

další významní strongmani:
Manfred Hoeberl - muž s největšími pažemi, byl známý i v kulturistickém světě. Na WSM v roce 1994 se umístil jako druhý.
Joe Onosai - hráč amerického fotbalu za Dallas Cowboys a bývalý powerlifter, Samojský zázrak
Forbes Cowan - trojnásobný nejsilnější muž Skotska
Gerrit Badenhorst - původem z Jihoafrické republiky. Třikrát vyhrál mistrovství světa v powerliftingu, v roce 1995 se umístil druhý na WSM.
Riku Kiri - čtyřnásobný finský mistr. Dvakrát se umístil třetí na WSM. Americký powerlifter Brian Batcheldor jej považuje za jednoho z pěti nejsilnějších lidí světa.
Marko Varalahti - 206 cm vysoký Fin, vítěz finského mistrovství, třetí z WSM 1995
Heinz Ollesch - obr (195 cm, 160 kg) z Německa a strongmanská hvězda současnosti.

Které země mají nejlepší závodníky?
Nejsilnější strongmani pocházejí ze zemí jako jsou Island, Británie, Jižní Afrika a Finsko. Magnus Ver Magnusson, když závodil v roce 1995 na Finnish Open Championships řekl, že nikdy neviděl tolik silných závodníků z jedné země.

Jak se víc dozvědět o tomto sportu?
Kupujte si kazety a různá další média o strongmanech. Brian Batcheldor napsal kompletní reportáž z WSM z roku 1994. David Webster napsal historii silných mužů a strongmanských závodů. V různých kulturistických časopisech se občas objeví zmínka o strongmanech.

Stojí za závodníky nějaká nadnárodní organizace?
Práva na World´s Strongest Man má Trans World International (TWI). David Webster je organizátorem soutěží Strongest Man od roku 1977, po něm převzal tuto úlohu Skot Douglas Edmunds, bývalý závodník. Webster je v současné době sekretářem IFSA. Tito dva muži jsou zodpovědní za vybírání závodníků na WSM a pořádání soutěží.

V roce 1996 vznikla ve finských Helsinkách IFSA, jejímž prezidentem je Douglas Edmunds.

zdroj: http://www.impulseadventure.com/weights/strongman.html
Naposledy upravil(a) J_Dogg dne 19. zář 2012 7:05, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
J_Dogg
Site Admin
Příspěvky: 5196
Registrován: 10. črc 2006 12:42
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod J_Dogg » 4. črc 2007 14:48

K tomu ještě několik poznámek...

McGlashen Stones se spíš nazývají Atlas stones. Dalšími disciplínami jsou:

Duck walk (kachní chůze): disciplína na vzdálenost. Přenáší se břemeno, které spočívá mezi nohama, takže člověk je nucen chodit jako kachna. Váha břemene se pohybuje okolo 170 kg.

Medley: kombinovaná disciplína. Např. v první části se přenáší barel na určitou vzdálenost, poté následuje duck walk a nakonec se převrací pneumatika.

Tire flip (převracení pneumatiky): pneumatika může vážit od 300 do cca 600 kg. Může se počítat vzdálenost, čas, počet převrácení za čas.

Yoke (jařmo): odnáší se na vzdálenost

Timber lift: jde zase o to odnést dřevěnou konstrukci v napjatých pažích na požadovanou vzdálenost. Váha se pohybuje nad 300 kg.

Apollon´s wheel (Apolónovo soukolí): v disciplíně je cílem vytlačit na počet opakování nad hlavu činku vážící 166 kg a mající průměr osy 4, 8 cm. Nevýhodou je, že soukolí je přivařené k ose, takže se nehýbe.

Popularita strongmanských soutěží je obecně velká na celém severu Evropy, v Kanadě a USA. Velkou popularitu mají i v Polsku odkud pochází trojnásobný World´s Strongest Man Mariusz Pudzianowski a mnoho dalších významných strongmanů (Szczepanski, Dymek...), v pobaltských zemích jako jsou Litva (Savickas), Lotyšsko (Bergmanis a další), Estonsko (Murumets, Mitt aj.), Ukrajina a Rusko.
Ke strongmanům mají nejblíže powerlifteři. Mnoho z nich přesedlalo na strongmanské soutěže. Stačí jmenovat Savickase, Gillinghama, Bondarenka, Benedikta Magnussona, Zdeňka Sedmíka nebo Briana Siderse. Dále kulturisté jako Nor Svend Karlsen, Jón Páll Sigmarsson, Mariusz Pudzianowski nebo Martin Štefl. Vzpěračem byl původně Gary Taylor. Janne Virtanen byl zápasníkem sumo. Jan Bártl předtím než se stal strongmanem vrhal koulí.

Není náhodou, že dva vícenásobní vítězové World Strongest Man pocházejí z malé země Islandu. Na Islandu mají silácké soutěže ještě starší tradici než ve Skotsku. Již za dob Vikingů platilo, že chlapec se stával mužem v moment, kdy dokázal přemístit nad hlavu kámen vážící 50 kg. Ve vikingských dobách se soutěžilo v přemístění těžkých kamenů nad hlavu a i dalších silových disciplínách. Sledovanost strongmanských soutěží na Islandu je vysoká a běžně jsou k vidění přímé přenosy v televizi. Na soutěžích bývá hojná účast.

Zakladatelem WCE (World Class Events) včetně World´s Strongest Man je Švéd Ulf Bengtsson.

Uživatelský avatar
Folis
Příspěvky: 12336
Registrován: 15. úno 2007 15:51
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Folis » 4. črc 2007 21:09

Janne Virtanen byl sumista 8O , tak to jsem nevěděl.

Uživatelský avatar
J_Dogg
Site Admin
Příspěvky: 5196
Registrován: 10. črc 2006 12:42
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod J_Dogg » 4. črc 2007 21:52

Folis píše:Janne Virtanen byl sumista 8O , tak to jsem nevěděl.


Původně ano. Začal se zápasy sumo a ve Finsku se stal nepřemožitelným. Na mistrovství světa v sumo v roce 1998 byl druhý. Hned potom se vrhnul na strongman soutěže. A opět byl velmi úspěšný.

Uživatelský avatar
J_Dogg
Site Admin
Příspěvky: 5196
Registrován: 10. črc 2006 12:42
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod J_Dogg » 5. črc 2007 15:34


Uživatelský avatar
Folis
Příspěvky: 12336
Registrován: 15. úno 2007 15:51
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Folis » 5. črc 2007 16:03

Nádhera, pěkně zpracované videa :wink: .

stanley
Supporter
Příspěvky: 3772
Registrován: 22. led 2007 12:37

Příspěvekod stanley » 12. črc 2007 9:11

Crucifix (Krucifix): časová disciplína. Závodník drží v napjatých rukách dvě jednoruční činky a snaží se je držet v této pozici co nejdelší dobu.


zaujimalo by ma, ako sa da vlastne natrenovat tato disciplina?

Uživatelský avatar
J_Dogg
Site Admin
Příspěvky: 5196
Registrován: 10. črc 2006 12:42
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod J_Dogg » 7. srp 2007 8:01

stanley píše:
Crucifix (Krucifix): časová disciplína. Závodník drží v napjatých rukách dvě jednoruční činky a snaží se je držet v této pozici co nejdelší dobu.


zaujimalo by ma, ako sa da vlastne natrenovat tato disciplina?


Stejně jako každá jiná - často opakovat... :)

Uživatelský avatar
ghetto
Supporter
Příspěvky: 2258
Registrován: 8. lis 2006 22:50
Bydliště: NY South Bronx
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ghetto » 7. srp 2007 8:54

Svend Karlsen cvici - crucifix flys , 8reps potom 8sec drzi vo vystretych rukach opakuje 2x... sak tuto to je : http://www.ironfactor.cz/viewtopic.php?t=1441
cinka je moja ryba, posilovna more a zranenia zraloky, vzdy vsak vyplavam znova


Zpět na “Trénink”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti